Naive Heart
Orange and white sapphire white gold heart ring
Delicate and sublime design in heart style. The ring is filled with machine-cut orange and white sapphires in round shape wrapped together in layers of white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this ring a true delight fit for the most discerning jewelry buyer. The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
Price: $ 837.50
( Our Ref # 00102865 )
| Orange and white sapphire white gold heart ring |
|
| Metal | 14K white gold |
| Fineness | 585 |
| Total min weight | 2.9100 GR |
| Width | 1.65 mm |
| Plating | Rh |
| Finishing | High polish |
| Natural round orange sapphire |
|
| Number of Sapphire | 11pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.4400 CTS |
| Size | 2mm - 2mm - 1.3mm |
| Color | O 5/5 (medium orange) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | E (Normally enhanced) |
| Treatment | H (Heating) |
| Natural round white sapphire |
|
| Number of Sapphire | 14pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.5600 CTS |
| Size | 2mm - 2mm - 1.3mm |
| Color | White |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | E (Normally enhanced) |
| Treatment | H (Heating) |
Please note that jewelry images are enlarged to show detail and actual items may not always be exactly as pictured. All diamonds, color gemstones and other gem materials have been purchased from legitimate sources not involved in conflict funding and in compliance with United Nations Resolutions.Weights are average, sizes are approximate and are subject to change without notification.