Modern and sophisticated design, contemporary glamor. This ring features machine-cut rubies in square shape wrapped together in layers of white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this ring a true delight fit for the most discerning jewelry buyer. The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Ruby white gold band ring | |
|---|---|
| Metal | 18K white gold |
| Fineness | 750 |
| Total min weight | 1.4600 GR |
| Width | 2.95 mm |
| Plating | Rh |
| Finishing | High polish |
| Natural square ruby | |
|---|---|
| Number of Ruby | 30pcs |
| Setting | Channel |
| Shape | Square |
| Total min weight | 2.4000 CTS |
| Size | 2mm - 2mm - 1.3mm |
| Color | R 5/6 (medium red) |
| Cut style | Princess |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | E (Normally enhanced) |
| Treatment | H (Heating) |
Please note that jewelry images are enlarged to show detail and actual items may not always be exactly as pictured. All diamonds, color gemstones and other gem materials have been purchased from legitimate sources not involved in conflict funding and in compliance with United Nations Resolutions.Weights are average, sizes are approximate and are subject to change without notification.