Delicate and sublime design in classic style. The ring is filled with machine-cut tsavorites in round shape wrapped together in layers of white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this ring a true delight fit for the most discerning jewelry buyer. The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Tsavorite white gold eternity ring | |
|---|---|
| Metal | 18K white gold |
| Fineness | 750 |
| Total min weight | 3.7200 GR |
| Width | 2.90 mm |
| Plating | Rh |
| Finishing | High polish |
| Natural round tsavorite | |
|---|---|
| Number of Tsavorite | 32pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 1.1100 CTS |
| Size | 1.9mm - 1.9mm - 1.24mm |
| Color | G 5/5 (medium green) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | A (Not currently known to be enhanced) |
Please note that jewelry images are enlarged to show detail and actual items may not always be exactly as pictured. All diamonds, color gemstones and other gem materials have been purchased from legitimate sources not involved in conflict funding and in compliance with United Nations Resolutions.Weights are average, sizes are approximate and are subject to change without notification.