Forever Blue
Blue sapphire white gold drop earrings
Stunning and elegant dangling earrings in drop style. This piece features machine-cut blue sapphires and white diamonds in round shape wrapped together in white gold setting. It's radiant coloring provides a tranquil peace with every glance upon it. The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
Price: $ 1400.00
( Our Ref # 00102544 )
| BLue sapphire white gold drop earrings |
|
| Metal | 14K white gold |
| Fineness | 585 |
| Total min weight | 2.1700 GR |
| Width | 13.85 mm |
| Height | 18.30 mm |
| Plating | Rh |
| Finishing | High polish |
| Natural round blue sapphire |
|
| Number of Sapphire | 32pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.9300 CTS |
| Size | 1.8mm - 1.8mm - 1.17mm |
| Color | B 5/2 (medium blue) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | E (Normally enhanced) |
| Treatment | H (Heating) |
| Natural round white diamond |
|
| Number of Diamond | 12pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.3500 CTS |
| Size | 1.5mm - 1.5mm - 0.97mm |
| Color | H (Near Colorless) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | VS1 |
| Enhancement | A (Not currently known to be enhanced) |
Please note that jewelry images are enlarged to show detail and actual items may not always be exactly as pictured. All diamonds, color gemstones and other gem materials have been purchased from legitimate sources not involved in conflict funding and in compliance with United Nations Resolutions.Weights are average, sizes are approximate and are subject to change without notification.