Fairy Charm
Pink sapphire white gold drop earrings
Stunning and elegant dangling earrings in drop style. This piece features machine-cut pink sapphires and white diamonds in round shape wrapped together in white gold setting. It's radiant coloring provides a tranquil peace with every glance upon it. The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
Price: $ 1050.00
( Our Ref # 00102452 )
| Pink sapphire white gold drop earrings |
|
| Metal | 18K pale yellow gold |
| Fineness | 750 |
| Total min weight | 2.6400 GR |
| Width | 4.77 mm |
| Height | 25.75 mm |
| Plating | Rh |
| Finishing | High polish |
| Natural round pink sapphire |
|
| Number of Sapphire | 8pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.2000 CTS |
| Size | 2mm - 2mm - 1.3mm |
| Color | slpR 4/4 (medium light slightly purplish red [pink]) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | E (Normally enhanced) |
| Treatment | H (Heating) |
| Natural round white diamond |
|
| Number of Diamond | 6pcs |
| Setting | Bezel |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.1800 CTS |
| Size | 1.8mm - 1.8mm - 1.17mm |
| Color | H (Near Colorless) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | VS1 |
| Enhancement | A (Not currently known to be enhanced) |
Please note that jewelry images are enlarged to show detail and actual items may not always be exactly as pictured. All diamonds, color gemstones and other gem materials have been purchased from legitimate sources not involved in conflict funding and in compliance with United Nations Resolutions.Weights are average, sizes are approximate and are subject to change without notification.