Stunning and elegant dangling earrings in drop style. This piece features white diamonds in round shape wrapped together in white gold setting. It's radiant coloring provides a tranquil peace with every glance upon it.
| Diamond white gold drop earrings | |
|---|---|
| Metal | 18K white gold |
| Fineness | 750 |
| Total min weight | 1.8800 GR |
| Width | 2.97 mm |
| Height | 20.09 mm |
| Plating | Rh |
| Finishing | High polish |
| Natural round white diamond | |
|---|---|
| Number of Diamond | 14pcs |
| Setting | Bezel |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.2500 CTS |
| Size | 1.75mm - 1.75mm - 1.13mm |
| Color | H (Near Colorless) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | VS1 |
| Enhancement | A (Not currently known to be enhanced) |
Please note that jewelry images are enlarged to show detail and actual items may not always be exactly as pictured. All diamonds, color gemstones and other gem materials have been purchased from legitimate sources not involved in conflict funding and in compliance with United Nations Resolutions.Weights are average, sizes are approximate and are subject to change without notification.