Caribbean Waves
Blue sapphire white gold stud earrings
Stunning and elegant stud earrings in modern style. This piece features machine-cut blue sapphires and diamonds in round shape wrapped together in white gold setting. It's radiant coloring provides a tranquil peace with every glance upon it. The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
Price: $ 2150.00
( Our Ref # 00102278 )
| Blue sapphire white gold stud earrings |
|
| Metal | 18K white gold |
| Fineness | 750 |
| Total min weight | 5.8900 GR |
| Width | 12.02 mm |
| Height | 16.90 mm |
| Plating | Rh |
| Finishing | High polish |
| Natural round blue sapphire |
|
| Number of Sapphire | 28pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.2800 CTS |
| Size | 1.2mm - 1.2mm - 0.78mm |
| Color | B 5/2 (medium blue) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | E (Normally enhanced) |
| Treatment | H (Heating) |
| Natural round white diamond |
|
| Number of Diamond | 28pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.1900 CTS |
| Size | 1.2mm - 1.2mm - 0.78mm |
| Color | H (Near Colorless) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | VS1 |
| Enhancement | A (Not currently known to be enhanced) |
Please note that jewelry images are enlarged to show detail and actual items may not always be exactly as pictured. All diamonds, color gemstones and other gem materials have been purchased from legitimate sources not involved in conflict funding and in compliance with United Nations Resolutions.Weights are average, sizes are approximate and are subject to change without notification.