Honey Shamrock
Orange and yellow sapphire white gold flower stud earrings
Delicate and elegant stud earrings in form of flower. This piece features machine-cut yellow and orange sapphires in round shape wrapped together in white gold setting. It's radiant sunshine coloring provides a tranquil peace with every glance upon it. The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
Price: $ 1362.50
( Our Ref # 00102148 )
| Orange and yellow sapphire white gold drop earrings |
|
| Metal | 14K white gold |
| Fineness | 585 |
| Total min weight | 2.6200 GR |
| Width | 13.19 mm |
| Height | 13.11 mm |
| Plating | Rh |
| Finishing | High polish |
| Natural round orange sapphire |
|
| Number of Sapphire | 40pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 1.1800 CTS |
| Size | 1.8mm - 1.8mm - 1.17mm |
| Color | O 5/5 (medium orange) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | E (Normally enhanced) |
| Treatment | H (Heating) |
| Natural round yellow sapphire |
|
| Number of Sapphire | 40pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 1.1800 CTS |
| Size | 1.8mm - 1.8mm - 1.17mm |
| Color | Y 4/5 (medium light yellow) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | E (Normally enhanced) |
| Treatment | H (Heating) |
Please note that jewelry images are enlarged to show detail and actual items may not always be exactly as pictured. All diamonds, color gemstones and other gem materials have been purchased from legitimate sources not involved in conflict funding and in compliance with United Nations Resolutions.Weights are average, sizes are approximate and are subject to change without notification.