Stunning and elegant stud earrings in form of heart. This piece features machine-cut blue sapphires in round shape wrapped together in white gold setting. It's radiant blue coloring provides a tranquil peace with every glance upon it. The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Blue sapphire white gold heart stud earrings | |
|---|---|
| Metal | 18K white gold |
| Fineness | 750 |
| Total min weight | 2.1500 GR |
| Width | 10.74 mm |
| Height | 10.45 mm |
| Plating | Rh |
| Finishing | High polish |
| Natural round blue sapphire | |
|---|---|
| Number of Sapphire | 32pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.7900 CTS |
| Size | 1.7mm - 1.7mm - 1.1mm |
| Color | B 5/1 (medium blue) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | E (Normally enhanced) |
| Treatment | H (Heating) |
Please note that jewelry images are enlarged to show detail and actual items may not always be exactly as pictured. All diamonds, color gemstones and other gem materials have been purchased from legitimate sources not involved in conflict funding and in compliance with United Nations Resolutions.Weights are average, sizes are approximate and are subject to change without notification.