Heart Allure
Yellow sapphire white gold heart drop earrings
Stunning and elegant dangling earrings in heart style. This piece features machine-cut yellow sapphires and diamonds in round shape wrapped together in white gold setting. It's radiant coloring provides a tranquil peace with every glance upon it. The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
Price: $ 1225.00
( Our Ref # 00102179 )
| Yellow sapphire white gold heart drop earrings |
|
| Metal | 18K white gold |
| Fineness | 750 |
| Total min weight | 2.8200 GR |
| Width | 9.80 mm |
| Height | 20.35 mm |
| Plating | Rh |
| Finishing | High polish |
| Natural round yellow sapphire |
|
| Number of Sapphire | 38pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.6500 CTS |
| Size | 1.2mm - 1.2mm - 0.78mm |
| Color | Y 4/5 (medium light yellow) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | E (Normally enhanced) |
| Treatment | H (Heating) |
| Natural round white diamond |
|
| Number of Diamond | 12pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.0600 CTS |
| Size | 1mm - 1mm - 0.65mm |
| Color | H (Near Colorless) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | VS1 |
| Enhancement | A (Not currently known to be enhanced) |
Please note that jewelry images are enlarged to show detail and actual items may not always be exactly as pictured. All diamonds, color gemstones and other gem materials have been purchased from legitimate sources not involved in conflict funding and in compliance with United Nations Resolutions.Weights are average, sizes are approximate and are subject to change without notification.