Sheer Blush
Yellow sapphire and ruby white gold designer pendant
Rich and colorful pendant in fancy shape, featuring matched color machine cut rubies and yellow sapphires.
The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
Price: $ 1325.00
( Our Ref # 00102070 )
| Yellow sapphire and ruby white gold butterfly pendant |
|
| Metal | 14K white gold |
| Fineness | 585 |
| Total min weight | 1.9400 GR |
| Width | 17.16 mm |
| Height | 27.27 mm |
| Plating | Rh |
| Finishing | High polish |
| Natural round yellow sapphire |
|
| Number of Sapphire | 15pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.2500 CTS |
| Size | 1.5mm - 1.5mm - 0.97mm |
| Color | Y 4/5 (medium light yellow) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | E (Normally enhanced) |
| Treatment | H (Heating) |
| Natural round ruby |
|
| Number of Ruby | 21pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 1.0000 CTS |
| Size | 2.1mm - 2.1mm - 1.36mm |
| Color | R 5/5 (medium red) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | E (Normally enhanced) |
| Treatment | H (Heating) |
Please note that jewelry images are enlarged to show detail and actual items may not always be exactly as pictured. All diamonds, color gemstones and other gem materials have been purchased from legitimate sources not involved in conflict funding and in compliance with United Nations Resolutions.Weights are average, sizes are approximate and are subject to change without notification.