A delightful pendant in fancy design features matched color machine-cut pink sapphires. Our machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Pink sapphire white gold designer pendant | |
|---|---|
| Metal | 14K white gold |
| Fineness | 585 |
| Total min weight | 2.2900 GR |
| Width | 10.90 mm |
| Height | 20.55 mm |
| Plating | Rh |
| Finishing | High polish |
| Natural round pink sapphire | |
|---|---|
| Number of Sapphire | 30pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.7200 CTS |
| Size | 1.7mm - 1.7mm - 1.1mm |
| Color | slpR 4/3 (medium light slightly purplish red [pink]) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | E (Normally enhanced) |
| Treatment | H (Heating) |
Please note that jewelry images are enlarged to show detail and actual items may not always be exactly as pictured. All diamonds, color gemstones and other gem materials have been purchased from legitimate sources not involved in conflict funding and in compliance with United Nations Resolutions.Weights are average, sizes are approximate and are subject to change without notification.