Heart Flirt
Yellow and pink sapphire white gold heart pendant
A delightful pendant in heart shape features matched color machine-cut yellow and pink sapphires.
Our machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
Price: $ 575.00
( Our Ref # 00101837 )
| Yellow and pink sapphire white gold heart pendant |
|
| Metal | 14K white gold |
| Fineness | 585 |
| Total min weight | 1.5600 GR |
| Width | 10.80 mm |
| Height | 23.90 mm |
| Plating | Rh |
| Finishing | High polish |
| Natural round yellow sapphire |
|
| Number of Sapphire | 25pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.4200 CTS |
| Size | 1.5mm - 1.5mm - 0.97mm |
| Color | Y 4/5 (medium light yellow) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | E (Normally enhanced) |
| Treatment | H (Heating) |
| Natural round pink sapphire |
|
| Number of Sapphire | 5pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.0900 CTS |
| Size | 1.5mm - 1.5mm - 0.97mm |
| Color | slpR 4/3 (medium light slightly purplish red [pink]) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | E (Normally enhanced) |
| Treatment | H (Heating) |
Please note that jewelry images are enlarged to show detail and actual items may not always be exactly as pictured. All diamonds, color gemstones and other gem materials have been purchased from legitimate sources not involved in conflict funding and in compliance with United Nations Resolutions.Weights are average, sizes are approximate and are subject to change without notification.