A delightful pendant in heart shape features matched color machine-cut tsavorites. Our machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Tsavorite white gold heart pendant | |
|---|---|
| Metal | 14K white gold |
| Fineness | 585 |
| Total min weight | 1.1800 GR |
| Width | 17.35 mm |
| Height | 21.05 mm |
| Plating | Rh |
| Finishing | High polish |
| Natural round tsavorite | |
|---|---|
| Number of Tsavorite | 25pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.6000 CTS |
| Size | 1.7mm - 1.7mm - 1.1mm |
| Color | G 5/5 (medium green) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | A (Not currently known to be enhanced) |
Please note that jewelry images are enlarged to show detail and actual items may not always be exactly as pictured. All diamonds, color gemstones and other gem materials have been purchased from legitimate sources not involved in conflict funding and in compliance with United Nations Resolutions.Weights are average, sizes are approximate and are subject to change without notification.