Charming Heart
White and pink sapphire white gold heart pendant
A delightful pendant in heart shape features matched color machine-cut white and pink sapphires.
Our machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
Price: $ 750.00
( Our Ref # 00101639 )
| White and pink sapphire white gold heart pendant |
|
| Metal | 14K white gold |
| Fineness | 585 |
| Total min weight | 2.2200 GR |
| Width | 14.08 mm |
| Height | 14.80 mm |
| Plating | Rh |
| Finishing | High polish |
| Natural round white sapphire |
|
| Number of Sapphire | 17pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.4900 CTS |
| Size | 1.8mm - 1.8mm - 1.17mm |
| Color | White |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | E (Normally enhanced) |
| Treatment | H (Heating) |
| Natural round pink sapphire |
|
| Number of Sapphire | 10pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.2900 CTS |
| Size | 1.8mm - 1.8mm - 1.17mm |
| Color | slpR 4/3 (medium light slightly purplish red [pink]) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | E (Normally enhanced) |
| Treatment | H (Heating) |
Please note that jewelry images are enlarged to show detail and actual items may not always be exactly as pictured. All diamonds, color gemstones and other gem materials have been purchased from legitimate sources not involved in conflict funding and in compliance with United Nations Resolutions.Weights are average, sizes are approximate and are subject to change without notification.