Whisper Reflection
Pink and yellow sapphire white gold designer earrings
Designer earrings in fancy shape with machine-cut pink and yellow sapphires in white gold setting.
Our machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
Price: $ 1700.00
( Our Ref # 00101486 )
| Pink and yellow sapphire white gold designer earrings |
|
| Metal | 14K white gold |
| Fineness | 585 |
| Total min weight | 2.7000 GR |
| Width | 9.40 mm |
| Height | 21.72 mm |
| Plating | Rh |
| Finishing | High polish |
| Natural round pink sapphire |
|
| Number of Sapphire | 36pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 1.4400 CTS |
| Size | 2mm - 2mm - 1.3mm |
| Color | slpR 4/4 (medium light slightly purplish red [pink]) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | E (Normally enhanced) |
| Treatment | H (Heating) |
| Natural round yellow sapphire |
|
| Number of Sapphire | 16pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.1500 CTS |
| Size | 2mm - 2mm - 1.3mm |
| Color | Y 4/5 (medium light yellow) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | E (Normally enhanced) |
| Treatment | H (Heating) |
Please note that jewelry images are enlarged to show detail and actual items may not always be exactly as pictured. All diamonds, color gemstones and other gem materials have been purchased from legitimate sources not involved in conflict funding and in compliance with United Nations Resolutions.Weights are average, sizes are approximate and are subject to change without notification.