Oriental Puzzle
Yellow and blue sapphire white gold stud earrings
Stud earrings in rhombus shape with machine-cut yellow and blue sapphires in white gold setting.
Our machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
Price: $ 1525.00
( Our Ref # 00101400 )
| Yellow and blue sapphire white gold stud earrings |
|
| Metal | 14K white gold |
| Fineness | 585 |
| Total min weight | 2.8500 GR |
| Width | 11.20 mm |
| Height | 18.00 mm |
| Plating | Rh |
| Finishing | High polish |
| Natural round yellow sapphire |
|
| Number of Sapphire | 52pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.9400 CTS |
| Size | 1.6mm - 1.6mm - 1.04mm |
| Color | Y 4/5 (medium light yellow) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | E (Normally enhanced) |
| Treatment | H (Heating) |
| Natural round blue sapphire |
|
| Number of Sapphire | 38pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.6900 CTS |
| Size | 1.6mm - 1.6mm - 1.04mm |
| Color | B 5/1 (medium blue) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | E (Normally enhanced) |
| Treatment | H (Heating) |
Please note that jewelry images are enlarged to show detail and actual items may not always be exactly as pictured. All diamonds, color gemstones and other gem materials have been purchased from legitimate sources not involved in conflict funding and in compliance with United Nations Resolutions.Weights are average, sizes are approximate and are subject to change without notification.