Stud earrings in swirl shape with machine-cut tsavorites in white gold setting. Our machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Tsaorite white gold stud earrings | |
|---|---|
| Metal | 14K white gold |
| Fineness | 585 |
| Total min weight | 2.4500 GR |
| Width | 15.00 mm |
| Height | 15.00 mm |
| Plating | Rh |
| Finishing | High polish |
| Natural round tsavorite | |
|---|---|
| Number of Tsavorite | 40pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.7000 CTS |
| Size | 1.5mm - 1.5mm - 0.97mm |
| Color | G 5/5 (medium green) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | A (Not currently known to be enhanced) |
Please note that jewelry images are enlarged to show detail and actual items may not always be exactly as pictured. All diamonds, color gemstones and other gem materials have been purchased from legitimate sources not involved in conflict funding and in compliance with United Nations Resolutions.Weights are average, sizes are approximate and are subject to change without notification.