Tender Love
Pink sapphire white gold heart drop earrings
Dangling earrings in heart drop style with machine-cut pink sapphires with white diamonds in gold setting.
Our machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
Price: $ 1125.00
( Our Ref # 00101233 )
| Pink sapphire white gold heart drop earrings |
|
| Metal | 14K white gold |
| Fineness | 585 |
| Total min weight | 2.2200 GR |
| Width | 15.00 mm |
| Height | 20.00 mm |
| Plating | Rh |
| Finishing | High polish |
| Natural round pink sapphire |
|
| Number of Sapphire | 36pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.6200 CTS |
| Size | 1.5mm - 1.5mm - 0.97mm |
| Color | slpR 4/4 (medium light slightly purplish red [pink]) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | E (Normally enhanced) |
| Treatment | H (Heating) |
| Natural round white diamond |
|
| Number of Diamond | 12pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.0600 CTS |
| Size | 1mm - 1mm - 0.65mm |
| Color | H (Near Colorless) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | VS1 |
| Enhancement | A (Not currently known to be enhanced) |
Please note that jewelry images are enlarged to show detail and actual items may not always be exactly as pictured. All diamonds, color gemstones and other gem materials have been purchased from legitimate sources not involved in conflict funding and in compliance with United Nations Resolutions.Weights are average, sizes are approximate and are subject to change without notification.