Jewel Frame
Blue and yellow sapphire white gold drop earrings
Dangling earrings in classic style with machine-cut blue and yellow sapphires in white gold setting.
Our machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
Price: $ 1425.00
( Our Ref # 00101134 )
| Blue and yellow sapphire white gold drop earrings |
|
| Metal | 14K white gold |
| Fineness | 585 |
| Total min weight | 3.3200 GR |
| Width | 11.05 mm |
| Height | 22.00 mm |
| Plating | Rh |
| Finishing | High polish |
| Natural round blue sapphire |
|
| Number of Sapphire | 20pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.3400 CTS |
| Size | 1.5mm - 1.5mm - 0.97mm |
| Color | B 5/1 (medium blue) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | E (Normally enhanced) |
| Treatment | H (Heating) |
| Natural round yellow sapphire |
|
| Number of Sapphire | 64pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 1.0900 CTS |
| Size | 1.5mm - 1.5mm - 0.97mm |
| Color | Y 4/5 (medium light yellow) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | E (Normally enhanced) |
| Treatment | H (Heating) |
Please note that jewelry images are enlarged to show detail and actual items may not always be exactly as pictured. All diamonds, color gemstones and other gem materials have been purchased from legitimate sources not involved in conflict funding and in compliance with United Nations Resolutions.Weights are average, sizes are approximate and are subject to change without notification.