Stud earrings in fancy shape with machine-cut rubies in white gold setting. Our machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Кгин white gold stud earrings | |
|---|---|
| Metal | 14K white gold |
| Fineness | 585 |
| Total min weight | 2.6500 GR |
| Width | 8.85 mm |
| Height | 13.20 mm |
| Plating | Rh |
| Finishing | High polish |
| Natural round ruby | |
|---|---|
| Number of Ruby | 40pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.6800 CTS |
| Size | 1.5mm - 1.5mm - 0.97mm |
| Color | R 5/5 (medium red) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | E (Normally enhanced) |
| Treatment | H (Heating) |
Please note that jewelry images are enlarged to show detail and actual items may not always be exactly as pictured. All diamonds, color gemstones and other gem materials have been purchased from legitimate sources not involved in conflict funding and in compliance with United Nations Resolutions.Weights are average, sizes are approximate and are subject to change without notification.