Elegant and beautiful ring with machine-cut orange sapphires in white gold setting. Our machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Orange sapphire white gold designer ring | |
|---|---|
| Metal | 14K white gold |
| Fineness | 585 |
| Total min weight | 2.1800 GR |
| Width | 6.40 mm |
| Plating | Rh |
| Finishing | High polish |
| Natural round orange sapphire | |
|---|---|
| Number of Sapphire | 22pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.3700 CTS |
| Size | 1.5mm - 1.5mm - 0.97mm |
| Color | O 4/5 (medium light orange) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | E (Normally enhanced) |
| Treatment | H (Heating) |
Please note that jewelry images are enlarged to show detail and actual items may not always be exactly as pictured. All diamonds, color gemstones and other gem materials have been purchased from legitimate sources not involved in conflict funding and in compliance with United Nations Resolutions.Weights are average, sizes are approximate and are subject to change without notification.