Charming heart shape pendant features matched color machine-cut yellow sapphires in white gold setting. Our machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Yellow sapphire white gold heart pendant | |
|---|---|
| Metal | 18K white gold |
| Fineness | 750 |
| Total min weight | 1.1200 GR |
| Width | 19.10 mm |
| Height | 17.55 mm |
| Plating | Rh |
| Finishing | High polish |
| Natural round yellow sapphire | |
|---|---|
| Number of Sapphire | 22pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.4000 CTS |
| Size | 1.6mm - 1.6mm - 1.04mm |
| Color | Y 4/5 (medium light yellow) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | E (Normally enhanced) |
| Treatment | H (Heating) |
Please note that jewelry images are enlarged to show detail and actual items may not always be exactly as pictured. All diamonds, color gemstones and other gem materials have been purchased from legitimate sources not involved in conflict funding and in compliance with United Nations Resolutions.Weights are average, sizes are approximate and are subject to change without notification.