Fancy curve pendant, featuring white diamonds in white gold setting. Our machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Diamond white gold designer pendant | |
|---|---|
| Metal | 18K white gold |
| Fineness | 750 |
| Total min weight | 2.7500 GR |
| Width | 3.45 mm |
| Height | 26.00 mm |
| Plating | Rh |
| Finishing | High polish |
| Natural round white diamond | |
|---|---|
| Number of Diamond | 5pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.1000 CTS |
| Size | 1.7mm - 1.7mm - 1.1mm |
| Color | H (Near Colorless) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | VS1 |
| Enhancement | A (Not currently known to be enhanced) |
Please note that jewelry images are enlarged to show detail and actual items may not always be exactly as pictured. All diamonds, color gemstones and other gem materials have been purchased from legitimate sources not involved in conflict funding and in compliance with United Nations Resolutions.Weights are average, sizes are approximate and are subject to change without notification.