Charming pendant in star shape features matched color machine-cut yellow sapphires in white gold setting. Our machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Yellow sapphire white gold star pendant | |
|---|---|
| Metal | 18K white gold |
| Fineness | 750 |
| Total min weight | 1.5200 GR |
| Width | 12.53 mm |
| Height | 13.37 mm |
| Plating | Rh |
| Finishing | High polish |
| Yellow sapphire white gold star pendant | |
|---|---|
| Number of Sapphire | 6pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.1700 CTS |
| Size | 1.8mm - 1.8mm - 1.17mm |
| Color | Y 4/5 (medium light yellow) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | E (Normally enhanced) |
| Treatment | H (Heating) |
Please note that jewelry images are enlarged to show detail and actual items may not always be exactly as pictured. All diamonds, color gemstones and other gem materials have been purchased from legitimate sources not involved in conflict funding and in compliance with United Nations Resolutions.Weights are average, sizes are approximate and are subject to change without notification.