Bora Bora
Pink sapphire and ruby white gold designer pendant
Rich and elegant pendant featuring matched color machine-cut rubies and pink sapphires.
Our machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
Price: $ 1762.50
( Our Ref # 00100205 )
| Pink sapphire and ruby white gold designer pendant |
|
| Metal | 18K white gold |
| Fineness | 750 |
| Total min weight | 3.3800 GR |
| Width | 9.50 mm |
| Height | 27.80 mm |
| Plating | Rh |
| Finishing | High polish |
| Natural round pink sapphire |
|
| Number of Sapphire | 38pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 1.5200 CTS |
| Size | 2mm - 2mm - 1.3mm |
| Color | rP 4/4 (medium light reddish purple [pink]) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | E (Normally enhanced) |
| Treatment | H (Heating) |
| Natural round ruby |
|
| Number of Ruby | 11pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.1900 CTS |
| Size | 1.5mm - 1.5mm - 0.97mm |
| Color | R 5/5 (medium red) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | E (Normally enhanced) |
| Treatment | H (Heating) |
Please note that jewelry images are enlarged to show detail and actual items may not always be exactly as pictured. All diamonds, color gemstones and other gem materials have been purchased from legitimate sources not involved in conflict funding and in compliance with United Nations Resolutions.Weights are average, sizes are approximate and are subject to change without notification.