This charming dragonfly pendant features matched color machine-cut orange and yellow sapphires. Our machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Orange and yellow sapphire white gold dragonfly pendant | |
|---|---|
| Metal | 18K white gold |
| Fineness | 750 |
| Total min weight | 2.8000 GR |
| Width | 28.10 mm |
| Height | 20.00 mm |
| Plating | Rh |
| Finishing | High polish |
| Natural round orange and yellow sapphire | |
|---|---|
| Number of Sapphire | 56pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.7800 CTS |
| Size | 1.4mm - 1.4mm - 0.91mm |
| Color | O 4/5 (medium light orange) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | E (Normally enhanced) |
| Treatment | H (Heating) |
Please note that jewelry images are enlarged to show detail and actual items may not always be exactly as pictured. All diamonds, color gemstones and other gem materials have been purchased from legitimate sources not involved in conflict funding and in compliance with United Nations Resolutions.Weights are average, sizes are approximate and are subject to change without notification.