Color Twist
Blue and yellow sapphire white gold designer pendant
A delightful pendant in fancy design features matched color machine-cut blue and yellow sapphires.
Our machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
Price: $ 662.50
( Our Ref # 00100120 )
| Blue and yellow sapphire white gold designer pendant |
|
| Metal | 18K white gold |
| Fineness | 750 |
| Total min weight | 1.7100 GR |
| Width | 14.75 mm |
| Height | 25.00 mm |
| Plating | Rh |
| Finishing | High polish |
| Natural round blue sapphire |
|
| Number of Sapphire | 11pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.2600 CTS |
| Size | 1.7mm - 1.7mm - 1.1mm |
| Color | B 4/5 (medium light blue) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | E (Normally enhanced) |
| Treatment | H (Heating) |
| Natural round yellow sapphire |
|
| Number of Sapphire | 12pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.2900 CTS |
| Size | 1.7mm - 1.7mm - 1.1mm |
| Color | Y 4/5 (medium light yellow) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | E (Normally enhanced) |
| Treatment | H (Heating) |
Please note that jewelry images are enlarged to show detail and actual items may not always be exactly as pictured. All diamonds, color gemstones and other gem materials have been purchased from legitimate sources not involved in conflict funding and in compliance with United Nations Resolutions.Weights are average, sizes are approximate and are subject to change without notification.