Precious Curve
Ruby white gold designer pendant
Fancy curve pendant, featuring matched color machine cut rubies with white diamonds.
Our machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
Price: $ 950.00
( Our Ref # 00100045 )
| Ruby white gold designer pendant |
|
| Metal | 18K white gold |
| Fineness | 750 |
| Total min weight | 1.4900 GR |
| Width | 14.62 mm |
| Height | 22.84 mm |
| Plating | Rh |
| Finishing | High polish |
| Natural round white diamond |
|
| Number of Diamond | 14pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.3500 CTS |
| Size | 1.4mm - 1.4mm - 0.91mm |
| Color | H (Near Colorless) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | VS1 |
| Enhancement | A (Not currently known to be enhanced) |
| Natural round ruby |
|
| Number of Ruby | 8pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.1100 CTS |
| Size | 1.4mm - 1.4mm - 0.91mm |
| Color | R 5/5 (medium red) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | E (Normally enhanced) |
| Treatment | H (Heating) |
Please note that jewelry images are enlarged to show detail and actual items may not always be exactly as pictured. All diamonds, color gemstones and other gem materials have been purchased from legitimate sources not involved in conflict funding and in compliance with United Nations Resolutions.Weights are average, sizes are approximate and are subject to change without notification.